انواع مختلفي از افزودني ‌ها در پروسه سيلاژ مورد استفاده قرار می گیرد كه مي‌توان به صورت كمي آن‌ها را به دو دسته زیر تقسیم کرد:
1. مواد محرك شامل قندها يا مواد داراي قند زياد مانند ملاس، تفاله چغندرقند و ...
2. مواد محافظت‌كننده شامل اسيدها و فرمالين ‌ها
مواد محرك، باعث رشد و توسعه باكتري ‌هاي اسيد لاكتيك مي‌شوند. با افزودن اين مواد به سیلاژ، سيلو روند تخمیر لاكتيك را در پیش می گیرد. از مهمترين مواد محرك در سيلاژها، مي‌توان به ملاس اشاره كرد كه با داشتن 700 گرم كربوهيدرات محلول در يك كيلوگرم، باعث توليد اسيد لاكتيك بيشتر، كاهش سطح آمونياك در سيلاژ و افت PH می شود.
مكانيسم مواد ممانعت‌كننده، متفاوت از مواد محرك است. اين مواد، از رشد باكتري‌ ها جلوگيري كرده و از رشد بيش از حد باكتري‌ هاي تولید کننده مواد اسيد لاكتيك می کاهند تا در نهایت در نقطه معيني، مثلاً در حدود PH=4 ثابت نگه داشته شود. از ابتدايي ‌ترين روش های افزودن مواد ممانعت‌كننده به سيلاژ، مي‌توان به روش A-I-V اشاره كرد. در اين روش، 1 ليتر اسيد غليظ را با 11 ليتر آب مخلوط كرده و به ازاي هر 100 كيلوگرم سيلاژ، 8 كيلوگرم از اين مايع استفاده مي‌كنيم.
ماده ‌اي كه توانست به سرعت جاي ماده قبلي را بگیرد، اسيد فرميك بود. مهم‌ترين مزيت اسید فرمیک نسبت به اين اسيد غلیظ استفاده شده در روش A-I-V، خورندگي كمتر بود. اين دو ماده را مردم كشورهاي اسكانديناوي در گذشته به مقدار زياد استفاده مي‌كردند.
ماده بعدي كه به صورت افزودني به سيلاژ اضافه مي‌شود، فرمالين است. اين ماده به شكل محلول %40 در آب مصرف شده و يا اينكه مخلوط با اسيد سولفوريك يا اسيد فرميك به مصرف مي‌رسد. مكانيزم عمل فرمالين به اين صورت است كه با پروتئين ماده تركيب شده و از هيدروليز آن توسط آنزيم‌هاي باكتريايي و گياهي موجود در شكمبه يا سيلو، جلوگيري مي‌كند. اين پروتئين ‌ها پس از رسيدن به شيردان تحت شرايط اسيدي آنجا آزاد شده و در روده كوچك مورد هضم قرار مي‌گيرند. مقدار مصرف فرمالين بايد حداكثر 50 گرم فرمالدهيد به ازاي هر كيلوگرم پروتئين موجود در ماده سيلويي باشد.
پاره ‌اي ديگر از مواد به خاطر جبران كمبود مواد مغذي سيلاژ به آن اضافه مي‌شوند كه شايد بايد در دسته سوم قرار گيرند. به عنوان مثال مي‌توان به اوره اشاره كرد كه براي كمبود پروتئين و مواد ازته سيلاژ به آن اضافه مي‌شود. به صورت كلي، مقدار پروتئين خام تمام اعضای خانواده گلومينه ‌ها با بلوغ گياه، كاهش می یابد. استفاده از اوره هنگامی مناسب است كه مقدار ماده خشك علف مورد نياز براي سیلاژ، زياد بوده و به اصطلاح سيلاژ خشك باشد.
سيلاژهاي دارای ماده خشك فراوان، قادر به انجام تخمير مناسبي نيستند. در این مواقع اوره را به اين منظور به اين سيلاژها اضافه مي‌كنند كه انجام نشدن تخمير و توليد پروتئين ميكروبي را در شكمبه جبران كند.
مقدار مجاز اوره براي جبران كمبود مواد ازته سيلاژ، حداكثر 5/0 درصد از كل وزن سيلاژ است. اوره را مي‌توان در زمان خرد كردن ذرت براي سيلو كردن به آن افزود. اوره مي‌تواند به شكل خالص موسوم به اوره كشاورزي و يا اوره مخلوط با فسفات‌ ها و اسيدهاي آلي باشد، كه نوع دوم براي مصرف ارجحيت دارد. هم‌ چنين بايد به راندمان افزودن اوره به سيلاژ هم توجه كرد، افزودن 5/0 درصد اوره، سبب افزايش 50 درصدی در ارزش پروتئين سيلاژ ذرت مي‌شود و می تواند پروتئين خام سیلاژ را از 28 گرم به 42 گرم در هر كيلوگرم علوفه ذرت برساند.
در مورد افزودن اوره به سيلاژ، بايد به چند نکته توجه كرد:
1. اوره بايد در قسمت‌هاي مختلف سيلو به صورت يكنواخت پخش شود. بهتر است نخست، اوره را در آب حل کرده و سپس به وسيله دستگاه سم‌ پاش بر روي سيلاژ اسپری کرد. اگر اوره به خوبي بر روي سيلاژ پخش نشود، امكان فعالیت باكتري ‌هاي دسته كلستريديوم افزایش می یابد. اين باكتري‌ها، باعث توليد اسيد بوتيريك در سيلاژ مي‌شوند و در ضمن مواد سمي از دسته آمين ‌ها، توليد مي‌كنند.
2. در صورت اضافه كردن اوره به سيلاژ، بايد از افزودن اوره به كنسانتره اجتناب كرد. در صورت زياد بودن مقدار اوره، احتمال مسموميت با اوره وجود دارد.
3. اوره بايد به سيلاژهايي اضافه گردد كه داراي حداقل %35 ماده خشك باشند. در صورت پایین بودن ماده خشك سیلاژ، اوره هدر رفته و افزودن آن سودي ندارد و حتي مي‌تواند اشتهاي دام را نيز كاهش دهد.
نوع ديگر افزودني‌ها به سيلاژ، مي‌تواند ملاس باشد كه اضافه كردن آن به جيره، نه‌تنها باعث افزايش FME جيره مي‌شود، بلكه مزه ترش سيلاژ را هم تا حدي از بين مي‌برد و آن را خوش‌خوراك‌تر مي‌كند.

 

 

لیست فروش محصولات صادراتی شرکت

گالری ویدیو - برداشت محصول

گالری تصاویر - برداشت از مزرعه

کشاورزان قهرمانان بی ادعا و پنهان وطن

کشاورز شریفترین حرفه که غذا در آن خلاصه می شود را در اوج گمنامی انتخاب و بی منت به انسانها تقدیم می کند. کشاورزان در حقیقت تلاشگران عرصه تولید و ضامنان راستین خودکفایی کشور هستند و باید به بهترین شکل ممکن حمایت شوند. به مسئولان امر پیشنهاد می کنیم، روز کشاورز را با عنوان قهرمانان پنهان وطن مزین نمایند که چنین عنوانی نیز برای کشاورزان ناچیز و کم است.

شناخت انواع سيلاژ قابل استفاده در تغذيه دام در دامداري های صنعتي

فعالیت های شرکت

لیست فروش شرکت - ذرت علوفه ای

محصولات شرکت

 • کاه و کلش گندم (2418) 1395-02-22

  فروش کاه و کلش گندم و جو از مزارع دزفول – با بهترین کیفیت – جهت سفارش با ما تماس بگیرید با توجه به در اختیار داشتن مزارع بزرگ و سوله های سرپوشیده و...

  ادامه مطلب...

 • ذرت علوفه ای فله و تازه (3177) 1395-02-21

   ذرت ازجمله محصولاتی است که می توان از تمام قسمت های آن استفاده بهینه نمود یکی از کاربردهایی که این محصول استفاده از آن به صورت علوفه در تغذیه دام می...

  ادامه مطلب...

 • سیلاژ بسته بندی ۳۰ کیلو گرمی (2349) 1395-02-21

  از محصولات شرکت کشاورزی صنعت کشت کاران ذرت علوفه ای سیلاژ بسته بندی ۳۰کیلوگرمی می باشد. مشخصات سیلاژ بسته بندی ۳۰ کیلو گرمی جنس فیلم پلی اتیلن...

  ادامه مطلب...

 • سیلاژ بسته بندی ۷۵۰ کیلو گرمی (2463) 1395-02-21

  از محصولات شرکت کشاورزی صنعت کشت کاران ذرت علوفه ای سیلاژ ۷۵۰ کیلویی می باشد.  مشخصات سیلاژ بسته بندی ۷۵۰ کیلو گرمی  استفاده از ۳۳ لایه پلاستیک مقاوم قابل نگهداری...

  ادامه مطلب...

شرکت صنعت کشت کاران دزفول حامی مالی تیم فوتبال کشاورز

کانال تلگرام شرکت صنعت کشت کاران

اخبار شرکت صنعت کشت کاران

بازدید سایت

بازدید در امروز93
بازدید در دیروز284
بازدید در هفته1932
بازدید در ماه1497
جمع کل بازدید سایت643772

تعداد افرادی که در حال حاضر در سایت آنلاین هستند

1
انلاین

شنبه, 15 آذر 1399 05:52

ورود کاربر

آب و هوای دزفول


Notice: Undefined index: current_temp in /home/roshande/public_html/modules/mod_weather_gk4/tmpl/yahooView.php on line 26

Dezful


 • Notice: Undefined offset: 0 in /home/roshande/public_html/modules/mod_weather_gk4/tmpl/yahooView.php on line 42

  <br />
<b>Notice</b>: Undefined offset: 0 in <b>/home/roshande/public_html/modules/mod_weather_gk4/tmpl/yahooView.php</b> on line <b>50</b><br />
  Notice: Undefined offset: 0 in /home/roshande/public_html/modules/mod_weather_gk4/tmpl/yahooView.php on line 52

  Notice: Undefined offset: 0 in /home/roshande/public_html/modules/mod_weather_gk4/tmpl/yahooView.php on line 53


 • Notice: Undefined offset: 1 in /home/roshande/public_html/modules/mod_weather_gk4/tmpl/yahooView.php on line 42

  <br />
<b>Notice</b>: Undefined offset: 1 in <b>/home/roshande/public_html/modules/mod_weather_gk4/tmpl/yahooView.php</b> on line <b>50</b><br />
  Notice: Undefined offset: 1 in /home/roshande/public_html/modules/mod_weather_gk4/tmpl/yahooView.php on line 52

  Notice: Undefined offset: 1 in /home/roshande/public_html/modules/mod_weather_gk4/tmpl/yahooView.php on line 53

 

  شرکت صنعت کشت کاران دزفول

رئیس هیئت مدیره : کرامت رحمتی

  1027 645 0916

 مدیر عامل : داوود رحمتی

 2454 644 0916

 پست الکترونیک :rahmati@skkd.ir

تلفن تماس

خط 1 : 9486 4237 061

خط 2 : 8926 4237 061

خط 3 : 8867 4237 061

فکس : 8867 4237 061

 محل شرکت : خوزستان - دزفول - شهر شمس آباد جنب بانک کشاورزی